Hakkımızda

Bünyesinde Nuri Bilge Ceylan, Laleper Aytek ve Orhan Cem Çetin gibi önemli birçok fotoğraf sanatçısını barındırmış olan ve kuruluşu “Robert College Photography Club” olarak 1929 yılına kadar uzanan BÜFOK, ülkemizdeki ilk üniversite fotoğraf kulübüdür. Fotoğraf meraklılarını bir araya getiren kulüp, temel fotoğrafçılık, analog ve dijital fotoğraf makineleri, karanlık oda ve fotoğraf düzenleme programları üzerine eğitimler vererek, üyelerinin fotoğrafçılık alanında teknik bilgi ve donanımlarını geliştirmelerine katkı sağlamaktadır.

Ayrıca, üyelerinin fotoğrafçılık bilgi ve vizyonlarının gelişmesi amacıyla ilgili kişi ve kurumlarla irtibat kurar; konferans, seminer ve açık oturumlar düzenler; tanınmış fotoğrafçılarla B.Ü. içinde söyleşiler organize ederek kulüp üyelerini usta isimlerle buluşturur. BÜFOK, üyelerine amatör fotoğrafçılığın gerektirdiği araç, malzeme ve mekân temininde olanakları çerçevesinde yardım sağlar; haftalık toplantılar, fotoğraf okumaları, atölyeler, şehir içi ve şehir dışı geziler düzenler. Üyelerinin fotoğrafları arasından yapılan seçki ile sergiler organize eder ve senede bir veya iki kez büfokfanzin isimli dergiyi çıkarır.

BÜFOK bünyesinde 1996 ‘da çıkmaya başlayan “Geniş Açı” fotoğraf dergisi yayınlarını tüm ülke çapında dağıtımı yapılarak başarılı olmuştur. Dergi 50 sayı çıkartarak ülkemizdeki fotoğraf dergiciliği boşluğunu başarıyla doldurmuş, çağdaş ve kaliteli çizgisini yükseltmiştir.

Faaliyetler

  • Eğitim
  • Karanlık oda
  • Gezi
  • Söyleşi
  • Yarışma
  • Okuma
  • Sergi

Kulüp odamızda karanlık oda mevcut olmakla beraber, gerekli bilgileri karanlık oda sekmesinde bulabilirsiniz.

BÜFOK her yıl okulumuzda en az iki dönemsel sergi açmaktadır. Aynı zamanda tanınmış fotoğraf sanatçılarını okulumuza davet edip, söyleşiler ve eğitimler düzenlemektedir. BÜFOK her dönem yeni ve eski üyelerin katılımıyla sergiler düzenlemektedir. Bazı eski sergiler, geziler ve etkinlikler:

İstanbul ve Kadın Sergisi, 2019